powrót

Safari nurkowe Egipt - trasa północna - 14.09 - 21.09.2019

Safari Północne, Egipt - jak dla mnie najlepsza opcja nurkowania w Morzu Czerwonym a dodatkowo trasa północna pozwala na zanurkowanie na najlepszych wrakach jak i cudownych rafach z bogactwem życia - pasjonaci obu typów nurkowań znajdą więc coś dla siebie. Startujemy z jednego z portów Hurgady i pływamy po wyznaczonej trasie ciesząc się zróżnicowaniem podwodnego świata. Tydzień będzie bardzo intensywny, gdyż zaproponowana trasa pozwala na wykonanie aż czterech nurkowań dziennie - trzy w ciągu dnia i jedno nocne - oczywiście w zależności od warunków pogodowych. Zalecane jest więc posiadanie przynajmniej dwóch latarek z wymiennymi, ładowalnymi akumulatorkami bądź zapasem baterii.

Cała trasa jak i odwiedzane wraki uzależniona jest w dużej mierze od warunków pogodowych oraz od indywidualnych umiejętności poszczególnych uczestników. Nurkowie śrenio zaawansowani będą zachwyceni bogactwem i różnorodnością atrakcji pod wodą ale nurkowie z większym doświadczeniem będą w stanie odkryć wszystkie tajemnice trasy północnej.

Istotną sprawą podczas wszystkich nurkowań jest podział nurków uwzględniający ich uprawnienia oraz poziom doświadczenia. Dzięki temu, że każda grupa będzie miała swojego lokalnego przewodnika nie będzie sytuacji kiedy mniej doświadczeni nurkowie zmuszeni są niejako do nurkowań, w których nie czują się komfortowo.

Grupa zaawansowana, nastawiona na penetracje wraków i głębokości, grupa mniej doświadczona odwiedzająca tylko partie wraków ze swobodnym dostępem do powierzchni i grupa najmniej zaawansowana ciesząca oczy wrakami z zewnątrz - każdy znajdzie tu coś dla siebie a przewodnik zapewni, że nic nie umknie naszej uwadze.

Ale Trasa Północna to nie tylko wraki - piękne rafy i bogactwo życia zapewnią niezapomniane doznania również tym, którzy nie koniecznie dobrze czują się w zamkniętych przestrzeniach. Miłośnicy fotografii będą mielli okazję na świetne ujęcia - cały tydzień ataku na zmysły - jedyny problem to kończące się miejsce na kartach pamięci.

 

Głównym punktem wrakowej części naszego wyjazdu będzie oczywiście SS Thistlegorm. Jest to najsłynniejszy wrak Morza Czerwonego i jeden z najlepszych do nurkowania na świecie w ramach uprawnień rekreacyjnych. Była to brytyjska jednostka transportowa zatopiona podczas II wojny światowej, której ładunek stanowiły zapasy uzbrojenia, ciężarówek oraz motocykli przeznaczonych dla brytyjskich żołnierzy w Afryce Północnej. Ze względu na głębokość na jakiej leży. 30 metrów, jest on dostępny dla szerokiego grona nurków - zarówno dla tych, którzy chcą obejżeć wrak z zewnątrz jak i dla tych, których uwaga zwrócona jest ku słynnej zawartości ładowni wraku. Jeżeli warunki pogodowe pozwolą spróbujemy zanurkować na Thistlegormie również w nocy - kiedy wrak odsłania swoje tajemnice przy blasku latarek a nocne stworzenia chowające się w zakamarkach za dnia, wychodzą na żer.

 

Natomiast główny punkt naturalnych zjawisk pod wodą stanowi pierwszy w Egipcie Park Morski Ras Mohammed. Dzięki dużym restrykcjom m.in. zakaz połowu ryb, jest to obszar o pieknie zachowanych rafach koralowych. Zaledwie 12% powierzchni parku jest udostępnione dla turystów a o przestrzeganie przepisów i bezpieczeństwo dba straż parku. Zidentyfikowano tam ponad 1000 rodzajów ryb, a w tym min: barakudy, tuńczyki, a nawet rekiny.

Przykładowy plan wyprawy (uzależniony od warunków pogodowych):
Dzień 1:
- Shaab El Arg
- Abu Nuhas - nocne

Dzień 2:
- Ghiannis D (wrak)
- Carnatic (wrak)
- Mahhmoudat
- Mahhmoudat - nocne

Dzień 3:
- Ras Mohamed - Shark Point, Jolanda (wrak)
- Ras Mohamed - Anemon City
- Thistlegorm (wrak)
- Thistlegorm - nocne

 

                                                                                                                                Dzień 4:
- Thistlegorm
- King Stone (wrak)
- Gobul Island
- Gobul Island - nocne

Dzień 5:
- S. S. Ulysses (wrak)
- Umm Gamer
- Shabrror umm Gamer
- Small Giftun - nocne

Dzień 6:
- Gotta Abu Ramadan drift
- Gotta Abu Ramadan

ŁÓDŹ

Do dyspozycji mamy przestronny i wygodny jacht motorowy, przeznaczony dla 26 nurków. Jest to typowa łódź nurkowa zaprojektowana specjalnie pod tego typu wyprawy. Jest więc 13 dwuosobowych, estetycznie wykończonych i klimatyzowanych kajut. Do dyspozycji będziemy również mieli pokład słoneczny, jadalnię oraz przestronny salon ze sprzętem audio i DVD. Całość jest optymalnie rozplanowana pod potrzeby nurkowania - łącznie ze sprężarkownią, która zapewni nam potrzebne gazy.

Koszt wyprawy: 750 EUR + przelot

Cena obejmuje:                       
- transfer z oraz na lotnisko,                       
- zakwaterowanie na statku w kabinach dwuosobowych,             
- trzy posiłki dziennie oraz owoce i przekąski,                       
- butle 11 l (oraz ich napełnienie powietrzem),                       
- balast (bez pasów oraz kieszeni),                       
- napoje: kawa, herbata, napoje gazowane, woda,                       
- 2 nurkowania pierwszego dnia,                       
- 3-4 nurkowania w dniach 2-5,                      
- 2 nurkowania ostatniego dnia.                       
                                               
Cena nie obejmuje:                       
- wizy egipskiej - 25 USD,                       
- napiwku dla załogi - 35 EUR,                       
- napiwku dla egipskiego przewodnika - 10 EUR,                       
- dodatkowych posiłków poza łodzią,                       
- pozostałego sprzętu nurkowego,                       
- opłaty paliwowej/parkowania - 55 EUR,                                   
- przelotu na trasie Polska-Egipt/Egipt-Polska - ok. 1500 zł,                      
- obowiązkowego ubezpieczenia nurkowego,                                                                                                                                                                                            - nitroksu.              

Kursy i specjalizacje

W ramach federacji ASTD możliwe jest zrobienie kursów oraz specjalizacji, dla których safari to świetna okazja. Specjalizacje wrakowe, nitroksowe czy kurs Esperienced Diver są wręcz stworzone do takich wypadów a doskonałe warunki i ciepła woda pozwalają uczestnikom na czerpanie z nich prawdziwej frajdy. W cenę wliczone są podręczniki i certyfikaty:

- Wreck Diver - 500 PLN,
- Experienced Diver ASTD - 1200 PLN (40 m +  deco),
- Enriched Air Diver (Nitroks) - 400 PLN,
 

Rezerwacja miejsc: kontak mailowy michal@deepsea.pl bądź telefoniczny 0048 510054737, warunkiem rezerwacji miejsca jest wpłata zaliczki w wysokości 250 euro - szczegóły w mailu zwrotnym.